Uprzejmie informujemy, iż nasza placówka rozpoczyna zajęcia w dniu 01.09.2020r.
Przedszkole będzie czynne w godzinach 6:30 – 16:30.
Listy grup do których przypisano dzieci zostaną wywieszone w przedsionku holu szatni przedszkola w dniu 31.08.2020r.
Bezwzględnie prosimy o zapoznanie się z „ Procedurami bezpieczeństwa w związku z koniecznością stosowania podwyższonego reżimu sanitarnego, związanego ze stanem epidemicznym w kraju w Przedszkolu Samorządowym nr 26 w Kielcach obowiązującymi od dnia 1 września 2020r.” przyjętymi w naszej placówce.
Do dnia 01.09.2020r. prosimy o dostarczenie w wypełnionej formie papierowej niezbędnej dokumentacji dostępnej w zakładce DLA RODZICÓW DO POBRANIA.
Dzieci które uczęszczały do naszego przedszkola będą odbierane przez osobę upoważnioną w przedsionku holu szatni z zachowaniem zasad określonych w procedurach, dzieci nowo przyjęte w okresie adaptacyjnym będą mogły wejść z rodzicem / opiekunem/ do holu szatni z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
Zwracamy się z prośbą do wszystkich rodziców, aby dzieci przyniosły obuwie na zmianę do przedszkola w podpisanych przeznaczonych do tego celu workach. Dzieci nowoprzyjęte przynoszą piżamki w worku bawełnianym / podpisane/ oraz poduszki jaśki w miarę możliwości płaskie w poszewce bawełnianej.
Dzieci będą objęte ubezpieczeniem grupowym, rodzaj ubezpieczenia zostanie wybrany przez Radę Rodziców.
Terminal do logowania dzieci znajduje się w przedsionku holu szatni. Rodzice / opiekunowie przyprowadzając/ odbierając dziecko z przedszkola zobowiązani są do zalogowanie/ wylogowanie dziecka z systemu za pomocą otrzymanych kart lub aplikacji w telefonie z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
Prosimy na bieżąco śledzić wszelkie informacje zamieszczone na stronie placówki
Procedura bezpieczeństwa dla rodziców i dzieci w związku z koniecznością stosowania podwyższonego reżimu sanitarnego, związanego ze stanem epidemicznym w kraju
w Przedszkolu Samorządowym nr 26 w Kielcach
obowiązująca od dnia 1 września 2020r.
§ 1
Ogólne zasady organizacji pracy
1.Przedszkole Samorządowe nr 26 w Kielcach od dnia 1 września 2020r. funkcjonuje
z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia
i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
2.Za zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu w przedszkolu odpowiada dyrektor przedszkola.
3.Ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz; zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
4.Kontakt bezpośredni z nauczycielem, dyrektorem, wicedyrektorem, innym pracownikiem przedszkola jest możliwy po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się.
5.Środkiem do szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka jest telefon. Rodzice zobowiązani są do podania co najmniej dwóch możliwości kontaktu (numery telefonów), aby umożliwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych.
6.Dzieci przychodzące do przedszkola są odbierane w przedsionku holu szatni przez pracownika przedszkola, rozbierane w szatni i zaprowadzone do odpowiedniej sali.
7.Jeżeli zajdzie konieczność wejścia do przedszkola osoby z zewnątrz (np. opiekunowie dzieci), należy zachować dodatkowe środki ostrożności i zalecenia reżimu sanitarnego:
zachowanie 1,5 metrowego dystansu,
zakrycie nosa i ust,
obowiązkowa dezynfekcja rąk lub rękawiczki jednorazowe,
ograniczone przemieszczanie się po przedszkolu,
ograniczony kontakt z pracownikami przedszkola.
8.Do przedszkola mogą wchodzić osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub izolacji
w warunkach domowych lub w izolacji.
9.W drodze do i z przedszkola opiekunowie z dziećmi przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
10.W przedszkolu obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do przedszkola dzieci bezzwłocznie myją ręce), ochrona podczas kichania, kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
11.Dzieci do mycia rąk używają mydła w płynie i wody.
12.W przedszkolu nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa – zarówno przez dzieci, jak i nauczycieli. Nie ma jednak przeszkód, aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia.
13.Przedszkole posiada termometr bezdotykowy.
14.Zapewnia się taką organizację pracy i jej koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci (np. różne godziny przyjmowania grup do przedszkola, różne godziny zabawy na dworze).
15.Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do przedszkola i z przedszkola niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.
16.Sale, w których przebywają dzieci wietrzone będą w wiarę możliwości.
17.Zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu, przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich.
18.Sprzęt na placu zabaw, należącym do przedszkola, będzie regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany.
§ 2
Przyprowadzanie i odbierania dziecka z przedszkola
1.Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie zdrowe dziecko, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. W przypadku wątpliwości możliwe jest dokonanie pomiaru temperatury przy pomocy termometru bezdotykowego (w celu dokonania pomiaru temperatury ciała dziecka należy uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów, jednak w przypadku niewyrażenia takiej zgody przedszkole zastrzega sobie możliwość nieprzyjęcia dziecka na zajęcia).
2.W przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że dziecko nie jest zdrowe, nauczyciel informuje dyrektora, który podejmuje ostateczną decyzję w sprawie przyjęcia dziecka na zajęcia w danym dniu.
3.Dziecko do przedszkola mogą przyprowadzać i odbierać tylko osoby zdrowe.
4.Do przedszkola dzieci przychodzą (są przyprowadzane ) o wyznaczonych godzinach.
5.Wejście do przedszkola odbywa się tylko głównym wejściem.
6.Opiekunowie odprowadzający/odbierający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej przedszkola, zachowując zasady:
a)1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
b)opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
7.Dziecko w przedsionku holu szatni odbiera pracownik przedszkola z zachowaniem zasad – 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępnie od kolejnego rodzica z dzieckiem /dziećmi 2m, należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
8.Rodziców zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka z przedszkola.
§ 3
Rodzice
1.Do przedszkola można przyprowadzać tylko dziecko zdrowe - bez jakichkolwiek objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych..
2.Nie można przyprowadzić dziecka do przedszkola, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
3.Rodzice zobowiązani są zapoznać się z zasadami obowiązującymi w przedszkolu w czasie trwania epidemii COVID-19.
4.Rodzice zobowiązani są do podania co najmniej 2 możliwości kontaktu
(numery telefonów), aby umożliwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych.
5.Rodzice zobowiązani są do przekazania dyrektorowi istotnych informacji na temat stanu zdrowia swojego dziecka i do niezwłocznego informowania o każdej ważnej zmianie.
6.Należy regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny. Dziecko powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem, nie podawać ręki na powitanie. Powinno się zwrócić uwagę na sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
§ 4
Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u dziecka
1.Jeżeli rodzice dziecka zauważą niepokojące objawy u siebie lub swojego dziecka, nie mogą przychodzić ani przyprowadzać go do przedszkola.
2.O podejrzeniu choroby muszą niezwłocznie poinformować dyrektora, a także skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.
3.Jeśli pracownik przedszkola zaobserwuje u dziecka objawy, mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, duszności, ból brzucha, brak smaku, niezwłocznie powiadamia dyrektora przedszkola i wychowawcę grupy, który kontaktuje się z rodzicami dziecka (opiekunami prawnymi) w celu odebrania dziecka z przedszkola. Do czasu przybycia rodziców dziecko umieszcza się w odrębnym pomieszczeniu.
4.W przedszkolu jest przygotowane pomieszczenie, tzw. Izolatorium, służące do odizolowania dziecka, u którego zaobserwowano podczas pobytu w przedszkolu oznaki chorobowe.
5.Izolatorium to jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
6.W izolatorium dziecko przebywa pod opieką wyznaczonego przez dyrektora pracownika przedszkola, z zapewnieniem minimum 2m odległości, w oczekiwaniu na rodziców / opiekunów prawnych, którzy muszą jak najszybciej odebrać dziecko z przedszkola.
7.Rodzic/opiekun prawny odbiera dziecko z zachowaniem procedur obowiązujących
na terenie placówki oświatowej.
8.Przed odbiorem rodzic podpisuje informacje o stanie zdrowia dziecka.
9.W przypadku pogorszenia stanu zdrowia dziecka należy wezwać karetkę pogotowia, informując o podejrzeniu wystąpienia objawów COVID-19 u dziecka.
10.Ratownik podpisuje informację o przekazaniu dziecka oraz informuje do którego szpitala zostało ono przewiezione.
O zaistniałej sytuacji dyrektor lub inna wyznaczona osoba niezwłocznie powiadamia rodziców dziecka, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach oraz organ prowadzący placówkę.
Dalsze kroki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i o podjętych działaniach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników przedszkola.
Obszar, w którym przebywało i poruszało się dziecko należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w przedszkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
Należy ustalić liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach placówki, w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie i zastosować się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
§ 5
Zasady korzystania z placu zabaw
1.Zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu, przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich.
2.Sprzęt na placu zabaw, należącym do przedszkola, powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeśli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
3.Po powrocie ze świeżego powietrza dzieci muszą dokładnie umyć ręce.
4.Nie organizuje się wyjść poza teren przedszkola, np. spacerów czy wycieczek.
5.Należy ograniczać aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy dziećmi.
6.Zabrania się korzystania z placu zabaw, należącym do przedszkola, przez osoby trzecie.