16.06.2020

Czasem świeci słońce, a czasem pada deszcz.

1. Rozpoznawanie symboli pogody – praca z obrazkami. Rodzic pokazuje dziecku obrazki z symbolami pogody (słońcem, słońcem za chmurą, kroplami deszczu, śniegową gwiazdką, chmurą z błyskawicą). Dziecko wyjaśnia, co oznacza każdy z nich. Następnie wskazuje te obrazki, które informują o pogodzie za oknem. Rozpoznawanie prostych symboli. Obserwowanie pogody za oknem.

2. Słuchanie wiersza Doroty Gellner Deszczowe Dziwaki.

Gdy pada na nosy,

gdy pada na krzaki,

to budzą się zaraz

 Deszczowe Dziwaki.

Deszczowe Straszydła,

Deszczowe Potworki

 i prędko wyłażą

z kałuży jak z norki.

Pod rynną się kąpią

 i myją tam uszy,

 i każdy się pluszcze,

a żaden nie suszy.

 Łóżeczek nie mają,

 kołysek nie znają,

a swoje maluchy

w kaloszach huśtają.

3. Rozmowa inspirowana wierszem. Przykładowe pytania rodzica: Jak sobie wyobrażasz Deszczowego Dziwaka? Gdzie mieszkają Deszczowe Dziwaki? Jak myślisz, co lubią? Co robimy, gdy pada deszcz? Jak powinniśmy się ubrać na spacer w deszczu?

 4. Praca plastyczno-manualna „Deszczowe Dziwaki” inspirowana tekstem wiersza. Dziecko wydziera z kolorowych gazet dowolne kawałki i nakleja je na dużą kartkę papieru. Tworzy w ten sposób Deszczowego Dziwaka i wymyśla dla niego imię.

 5. Zabawa muzyczna „Taniec Deszczowych Dziwaków”. Dziecko otrzymuje podwójne strony z gazety z wyciętym na środku otworem na głowę. Wkłada je przez głowę jak pelerynkę. Następnie tańczy w rytm muzyki zaproponowanej przez rodzica. Rozwijanie poczucia rytmu.