13.05.2020

Temat: Czarna krowa w kropki bordo.

1. Słuchanie wiersza Natalii Usenko Czarna krowa. Czarna krowa Czarna krowa w kropki bordo wędrowała drogą. Z przodu miała wielką głowę, z tyłu miała ogon! Przystanęła nad kałużą, pochyliła głowę – Jedno oko miała żółte, drugie fioletowe! Rozpostarła wielkie skrzydła (miała je na grzbiecie), Pofrunęła między chmury, wrzeszcząc „ECIE PECIE!!!” Z najwyższego czubka drzewa skakała na głowę, Zlizywała prosto z nieba chmury waniliowe... Tylko niech mi nikt nie mówi, że krowa nie lata, Bo się wszystko może zdarzyć w samym środku lata!

2. Rozmowa na temat wiersza, wskazywanie w nim elementów humorystycznych. Jak wyglądała krowa, o której mowa jest w wierszu? (Rodzic pokazuje, jak wygląda kolor bordo). Jakiego koloru miała oczy? Co miała na grzbiecie? Co krowa robiła na czubku drzewa? Jaki smak miały chmury? Jakie imię dziecko nadałoby takiej krowie? Jakie odgłosy mogłaby wydawać taka bajkowa krowa? Rodzic uświadamia dziecku bajkowy i humorystyczny charakter wiersza.

 3. Praca manualna „Plastelinowa krowa”. Dziecko lepi z plasteliny lub ciastoliny krowę, która była bohaterką wiersza. Wykorzystuje kolory: czarny, bordowy, żółty, fioletowy.

4. Degustacja mleka. Rodzic przygotowuje różne rodzaje mleka (mleko od krowy, sojowe, smakowe – czekoladowe lub inne, kozie) i nalewa dziecku do degustacji. Dziecko próbuje i ocenia, które mu smakuje i dlaczego. (Uwaga: Przed zaproponowaniem tego typu zajęć rodzic powinien zorientować się, czy dziecko nie jest uczulone na mleko). Zachęcanie do poznawania nowych smaków.