12.05.2020

Temat: Skąd się bierze mleko?

1. Zabawa inscenizacyjna do wiersza Danuty Gellnerowej „Łakomy kot”. Dziecko-kotek ma przed sobą miseczkę i łyżeczkę. Rodzic recytuje wiersz, a dziecko ilustruje ruchem jego słowa. Naśladuje mieszanie mleka w miseczce, próbowanie, a potem pokazuje, że miseczka jest pusta. Łakomy kot W domku za rzeką kot gotował mleko. Mieszał je w rondelku łyżeczką niewielką. Raz zamieszał, raz spróbował, bardzo krótko je gotował. Zanim się ugotowało – nic w rondelku nie zostało.

2. Zabawa dydaktyczna „Co nam daje…?”. Rodzic umieszcza na biurku zdjęcia przedstawiające różne zwierzęta hodowlane, a dziecku rozdaje zdjęcia produktów, które od nich otrzymujemy. Zadaniem dziecka jest połączyć zdjęcia w odpowiednie pary, np.: krowa – mleko, masło, ser; owca – wełna, mleko; kura – jajka; koza – mleko; świnia – mięso.

 3. Rozmowa kierowana na temat produktów pozyskiwanych od zwierząt. Od jakiego zwierzęcia mamy mleko? Co można z niego zrobić? Dla jakich produktów hodujemy kury?

4. Wykonanie ćwiczenia KP2, k. 57. Dziecko łączy linią produkty ze zwierzętami, od których one pochodzą.

5. Wspólne przygotowanie jogurtu bananowego. Dziecko kroi banany na małe kawałki i zalewa je jogurtem. Następnie dokładnie miesza wszystko w miseczkach. W ten sposób uzyska naturalny jogurt bananowy. Rodzic przypomina o przestrzeganiu zasad higieny.

6. Degustacja samodzielnie przygotowanego jogurtu. Rodzic informuje dziecko o jego walorach odżywczych. (Uwaga: Przed zaproponowaniem dziecku tego rodzaju zajęć rodzic powinien zorientować się, czy dziecko nie jest uczulone na krowie mleko lub banany).